Skąd się bierze kawa?

Skąd się bierze kawa?

Kawa to napój sporządzany z palonych ziaren kawowca, który od wielu wieków ratuje miliony osób na całym świecie, szczególnie o poranku. Stała się jedną z najpopularniejszych używek na świecie. Dzięki zawartości kofeiny pobudza i ładuje energią. Pochodzi z Etiopii, można ją parzyć różnymi metodami. Poznaj historię kawy!

Krótka historia kawy

Kiedyś ziarna kawowca spożywano gotowane z dodatkiem masła i soli. Zajmowano się stricte ich zbieraniem, a nie uprawą. Za odkrywcę kawy uznaje się lud Oromo, których postawą gospodarki było rolnictwo. Przypuszcza się, że ziarna przywieziono przez arabskich kupców do Jemenu. Stamtąd też pochodzi aktualnie najdroższa kawa. To właśnie na Półwyspie Arabskim opracowano metodę przygotowania ziaren przez ich prażenie i tworzenie z nich napoju. Wraz z ekspansją zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się na Bliskim Wschodzie, a później także w Europie i Ameryce. Do Polski dotarła w XVII wieku i początkowo pito ją solo. Później zaczęto dodawać do niej mleko, śmietankę, cukier, a nawet sól. Dzisiaj można znaleźć wiele odmian z różnych regionów świata. Nawet najbardziej wymagających koneser kawy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chcesz spróbować, jak smakują ziarna prosto z Kenii, czy Peru to koniecznie zajrzyj tutaj: https://ekawiarenka.pl/. Znajdziesz tam produkty o wyjątkowych aromatach, które urzekną Cię swoim smakiem. Dzięki bogactwu asortymentu możesz znaleźć tam nie tylko ziarniste produkty, ale także średnio mieloną kawę z Etiopii (https://ekawiarenka.pl/kawa-etiopia) idealną do dripa lub wersję zmieloną na pył, idealną do parzenia ekspresu.

Skąd się bierze kawa?

Jak wygląda uprawa kawy?

Dzisiaj kawę uprawia się w ponad 70 regionach świata w strefie międzyzwrotnikowej. Drzewka mają od 8 do 15 lat. W zależności od odmiany ziaren uprawia się je na różnych wysokościach. Po zebraniu kawy łuska się ziarna jedną z dwóch metod: mokrą lub suchą. Pierwsza z nich polega na wsypaniu ziaren do odpowiedniego urządzenia, w którym skórki odpadają, a następnie w specjalnych rynnach są myte, a miąższ usuwany. Te ziarna, które nie spełniają standardów jakości, są wyławiane, a reszta trafia do bębna, który przypomina tarkę. Następnie ziarna trafiają do zbiornika fermentacyjnego, w którym dalej się moczą. W kolejnym etapie trafiają do suszenia w dobrze nasłonecznione miejsca. Kiedy będą odpowiednio wysuszone, z kawy usuwana jest warstwa pergaminowa. Z kolei w metodzie na sucho ziarna od razu trafiają na specjalne stoły, gdzie przez miesiąc wysychają, a następnie umieszczane są w specjalnym młynie, gdzie owoce są segregowane i poddawane ocenie specjalistów.

Nie bez znaczenia są również odpowiednie warunki upraw. Temperatura, ilość opadów, wilgotność, jakość gleby, czy dostępność do słońca decydują o tym, jakie finalnie ziarna znajdą się w paczkach. Od Ciebie zależy, jak ją przygotujesz. Wolisz czarny, aromatyczny napój? A może lekkie latte? Zamów potrzebne produkty i zostań baristą w swoim domu.

Podobne artykuły